Bez černý

Bez černý je naše původní slunná i polostinná, klimaticky odolná, opadavá listnatá dřevina, rostoucí zpravidla jako statný keř nebo malý strom, dorůstající do výšky 3-7 metrů.

Borka je v mládí bradavičnatá, nepříjemně vonící, později vertikálně rozpraskaná, korkovitě měkká. Kořenový systém mělkokořenný.

Kvete postupně od května do července. Květy jsou uspořádány v hustých vrcholových plochých chocholících o průměru 10 až 25 cm. Jsou pětičetné, bílé až nažloutlé, vonné, známé pod názvem kosmatice. Plody bezu jsou malé černé kulaté peckovice. Začínají dozrávat koncem srpna až začátkem září.

Dřevo s bílou dření je odolné proti hnilobě.

Využití

Na Slovensku je bezové dřevo významnou surovinou pro výrobu tradičních hudebních nástrojů – fujar a různých píšťalek, v Evropě se používá k výrobě hudebního nástroje didgeridoo, a to technologií klasického ručního vrtání. V textilním průmyslu se bezová šťáva používala k barvení látek, v minulosti se ze dřeva bezu vyráběly kolébky. Větvičky s listy se v minulosti vplétaly do koňské hřívy, aby při jízdě odpuzovaly hmyz.