Líska obecná
Líska je naše původní světlomilná, vlhkomilná a mrazuvzdorná opadavá listnatá dřevina keřovitého vzrůstu, dorůstající výšky 4-8 metrů. Dožívá se 60–80 let.
Kůra je charakteristická hnědošedá hladká borka s lenticelami – drobnými bradavičnatými útvary na povrchu.
Líska obecná má velmi silně rozvětvený kořenový systém, který dobře zpevňuje půdu. Líska má dobrou pařezovou výmladnost.
Líska je fanerofytem, tedy dřevinou, která má obnovovací pupeny více než 30 cm nad zemí a má je chráněné proti mrazu. Kvete v únoru až dubnu před rašením listů. Samčí a samičí květy vyrůstají odděleně na téže rostlině. Samčí květy tvoří dlouhé převislé jehnědy o velikosti až 6 cm, vyrůstají na loňských větévkách. Samičí mají zakrnělé okvětí a jsou směstnány do pupenů, z kterých vyčnívají jen červené blizny. Plody jsou vejčité oříšky s tvrdou hnědou skořápkou. Rostou většinou po 2–4 kusech. Uvnitř je jedno semeno dozrávající v září.
Líska je důležitou hospodářskou dřevinou, která člověka, coby jedna z prvních kulturních rostlin, doprovází od dávnověku. Tradice jejího využívání je tedy stejně dlouhá jako lidstvo samo. Lískové ořechy nachází širokého využití v potravinářském průmyslu, jsou zdrojem vitamínu B, bílkovin i tuků. V minulosti tvořily jednu z nejdůležitějších složek potravy, z ořechů lidé získávali první mouku.
Je to významná jarní medonosná jarní rostlina.
Využití
Dřevo lísky je středně tvrdé a velmi ohebné, což jej přímo předurčuje k řemeslnému využití. Celkem snadno se opracovává, proto se doporučuje k nenáročnému vyřezávání užitkových předmětů a k výrobě topůrek namáhaných nástrojů. Štípané pruty a loubky se používaly jako obruče pro dřevěné nádoby. Pro zajímavou kresbu dřeva a dobrou leštitelnost se lískové dřevo používalo k výrobě ozdobných předmětů – např. rukojeti deštníků, vycházkové hole, troubele dýmek, galanterní předměty, paličky na paličkování. Z příliš přestárlých či sukovitých kmenů se vypaluje dřevěné uhlí.
Ohebná tyčovina odedávna sloužila k vyplétání plotů a ohrádek; zejména v Anglii se tato tradice díky množství lískových lesů drží dodnes. "Hurdles," jak se jednotlivá pole plotů nazývají, jsou oblíbeným zahradním prvkem. Pruty lísky se až do současnosti používají k hledání pramenů vody.