Habr obecný

Habr je naše původní listnatá opadavá dřevina, dorůstající do výšky až 25 m. Na extrémních stanovištích má jen keřovitý vzrůst. Dožívá se 150, výjimečně 300–400 let. Má dobrou pařezovou výmladnost, což znamená, že z pařezu po pokáceném stromu vyrůstá dobře nový strom.

Kmen je obvykle už nízko nad zemí vidličnatě rozčleněný do silnějších větví. Kůra je až do vysokého věku zelenošedá a hladká, s charakteristickou kresbou tmavších pruhů na světle šedém podkladu. Velmi zřídka se vytvoří i rozpukaná borka.

Kořenový systém má v hlubší půdě srdčitý, na mělkých půdách mívá kořeny mělké.

Kvete v dubnu až květnu současně s rozvíjením listů. Samčí visící jehnědy měří do 5 cm, samičí bývají kratší a štíhlejší. Plodit začíná okolo 20. – 30. roku, plodí skoro každoročně a poměrně bohatě, semenné roky se opakují v 2–3letých intervalech. Plodem je 1 cm velký oříšek. Plody dozrávají na podzim v říjnu a vytrvají na stromě přes celou zimu.

Nemá barevně odlišené jádro a zbarven je šedobíle. Póry má neviditelné, dřeňové paprsky četné a velmi výrazné.

Využití

Habrové dřevo je tvrdé, těžko štípatelné zejména kvůli točitému růstu. Je houževnaté, málo trvanlivé, dlouho vydrží jen ve stálém vzduchu, ve vlhku trouchniví. Díky vysoké hustotě je to naše nejvýhřevnější dřevina. Velice vhodný je habr i pro výsadbu živých plotů.

Dřevo habru má velkou mechanickou pevnost a je vhodné pro výrobu různých předmětů (hoblíky, násady, součásti mechaniky klávesových nástrojů). Úspěšně snáší seřezání, a proto je habr používán do živých plotů.

Dříve se habrové dřevo pro svoji velkou mechanickou pevnost používalo tam, kde se očekávalo silné opotřebování – vyráběly se z něj části strojů (jako například vačková ložiska, ozubená kola, kladky, rámy strojních pil). Dále se z habrového dřeva vyráběly dřevěné hřebíky, dřevěné šrouby, hospodářské nářadí, čepy, hoblíky, hřebíky do bran a hrábí, klíny, kuželky, obuvnická kopyta, součásti mechaniky klávesových nástrojů. Kůra sloužila k barvení vlny. Pro svoji výhřevnost se používá i jako palivo.

V současné době se habr využívá díky tomu, že dobře snáší seřezání, do živých plotů.