Dub zimní
Dub letní je naše původní dlouhověká, pomalu rostoucí, výrazně světlomilná a teplomilná, opadavá listnatá dřevina, dorůstající až 30 metrů výšky. Dožívá se až 400–500 let. Oproti dubu letnímu má obvykle menší rozměry i věk. V teplejších oblastech bývá místy masivně napadán poloparazitickým ochmetem evropským.
Kmen je slabší než u dubu letního, koruna je protáhlá, nepravidelná. Kůra je v mládí červenohnědá, hladká, později tmavošedá, hrubě podélně rozpukaná.
Má mohutný kůlový kořenový systém, kterému chybí hlavní kůlový kořen. To je důvodem, že občas dub zimní trpí větrnými vývraty.
Solitérní strom začíná plodit ve 30-40 letech, v porostu v 50-70 letech, semenné roky se opakují po 3-5 letech. Kvete v květnu současně s rozvíjením listů, zhruba o 14 dní později než dub letní. Dub je jednodomá rostlina – květy rostou odděleně na téže rostlině. Plodem jsou soudečkovité nažky – žaludy, které dozrávají v září a říjnu a po dozrání ihned opadávají. Žaludy dubu zimního jsou menší než u dubu letního.
Dřevo má žlutobílou běl a červenohnědé jádro. Využití je obdobné jako u dubu letního.