Javor klen

Klen je naše původní polostinná, pomalu rostoucí, opadavá listnatá dřevina, dorůstající výšky až 40 metrů. Je typickou dřevinou vyšších poloh, mnohdy se s ním setkáme na starých zbořeništích, kde upozorňuje na bývalé osídlení. Stáří stromu dosahuje maximálně 300 až 400 let.

Kmen je u solitérních (samostatně rostoucích) stromů bohatě větvený, u stromů v zápoji lesního porostu vysoký a rovný. Kůra je zpočátku hladká a šedá. Borka starších kmenů je výrazná a odlupuje se ve větších šupinách.

Kořenový systém je srdčitého typu. Silné kořeny směřují šikmo do hloubky a upevňují dobře dřevinu i v balvanité půdě.

Kvete v dubnu až květnu současně s rašením listů.

Klen začíná plodit mezi dvacátým pátým a čtyřicátým rokem. Plodem jsou křídlaté dvounažky. Křídla jsou téměř vodorovně odstátá, až 5 cm dlouhá.

Javor nemá barevně odlišené jádro, někdy se u starších kmenů vyskytuje v blízkosti dřeně tmavohnědě až černě zbarvený válec, tzv. rozšířená dřeň.

Využití

Dřevo je pružné, pevné, houževnaté, tvrdé, těžko štípatelné. Dobře se obrábí, soustruží, impregnuje a leští, čehož využívají soustružníci, řezbáři, truhláři a výrobci hraček. Značně výhřevné dřevo je na suchu dobře, ve vlhku málo trvanlivé.

Z klenu se vyrábějí dýmkové hlavičky z kořenic, hračky, hoblíky, intarzie, nářadí, pažby na pušky, vypalované dekorace, desky k teploměrům, ozdobné talíře, párátka. Využívá se i v modelářství. Pro svoji světlou barvu a pevnost byl používán na výrobu válců do textilních strojů, protože nikdy nešpinil látky. Pálením javoru se získával draselný popel, ze kterého se vyluhováním vodou a následným odpařením získávala potaš – surovina nezbytná pro výrobu skla a mýdla.

Dnes se využívá v nábytkářství, řezbářství a sochařství, při výrobě dýh a schodů. Dobře se soustruží a impregnuje. Vybrané kmeny poskytují rezonanční dřevo na výrobu hudebních nástrojů.