Buk lesní

Buk je naše původní stinná, opadavá listnatá dřevina, dorůstající až 40 metrů výšky. Není-li příliš zastíněn, roste i v mládí dosti rychle, výškový růst vrcholí mezi 40-50 lety. Dožívá se až 400 let. Původní zastoupení v našich lesích činilo 40 procent, v současnosti pouhých 6 procent. Buk lesní tvořil s několika dalšími evropskými stromy, jako je například dub či lípa, skupinu dřevin, které měli Keltové a starověké lesní národy ve velké úctě a jejich prostřednictvím definovali svůj vztah k životu a ke světu. Stromy (a buky zvláště) byly dříve považovány za symbol lidstva, ztělesnění života a sjednocení tří říší – pozemské, vodní a nebeské.

Kmen je přímý, válcovitý, kůra hladká, šedá až bělošedá, zřídka rozpukaná.

Kořenový systém buku je srdčitý, z kořenového uzlu pod povrchem vyrůstají všemi směry silné kořeny.

Kvete koncem dubna a v květnu současně s rozvitím listů, plody dozrávají v září a říjnu a vypadávají až do listopadu, sběr začíná v říjnu. Solitérní strom začíná plodit ve 30-40 letech, v zápoji v lesním porostu v 50-70 letech. Semenné roky se opakují nepravidelně po 4-8 letech.

Plody jsou bukvice – trojboké nažky pokryté měkkými ostny. Bukvice dříve sloužily jako potrava v dobách nouze, neboť se z nich vyráběl olej a mouka. Po požití bukvic se však mohou objevit bolesti žaludku, zvracení a průjem, což pravděpodobně způsobuje kyselina šťavelová.

Dřevo narůžovělé, roztroušeně pórovité, letokruhy celkem zřetelné, často nepravé jádro, vznikající poraněním kmene, dřeňové paprsky viditelné na všech řezech.

Využití

Buk je jedna z nejvýznamnějších listnatých dřevin v Evropě. Dřevo buku je pevné ale málo pružné, snadno se štípe, obrábí a leští, po napaření se snadno ohýbá. Nepravé jádro ho znehodnocuje. Pod vodou nebo na suchu trvanlivé, jinak snadno podléhá napadení červotočem a houbami. Z buku se vyráběly bedny pro kupecké zboží, doutníkové špičky, držadla, hračky, kolíčky na prádlo, kuchyňské náčiní, mlýnská ústrojí umístěná pod vodou, železniční pražce, prkénka ke kartáčům, vesla, vodní stavby, vodovodní potrubí. Dříve se suchou destilací z buku vyráběl dřevný ocet (metanol) a bylo materiálem pro výrobu dřevoplynu. Buk se využívá k výrobě dřevěného uhlí, v nábytkářství, na výrobu dýh, překližek, vyrábí se z něj složité ohýbané vzory jako lamelová křesla, nohy židlí, rošty do zdravotních matrací. Chuťově je bukové dřevo neutrální, proto je oblíbené i v potravinářství na dřívka k nanukům, prkénka, vařečky apod. Buk je nejlepší a nejvýhřevnější palivo.

Z bukvic se získává olej, který se používá k výrobě mýdel.